EV-wintertest ADAC: dit model zakt door het ijs

De Duitse ADAC heeft veertien elektrische gezinsauto’s door een ijzige stresstest gehaald. En daaruit blijkt: niet elke EV kan goed tegen de kou…

De ADAC gebruikte een echte snelwegrit van München naar Berlijn als basis voor de test. Die route werd vooraf in de praktijk gereden en vervolgens één op één nagebootst op een testbank. Zo legden alle auto’s exact dezelfde omstandigheden af: 582 kilometer bij een buitentemperatuur van nul graden en een constante snelheid van 130 km/h.

Daarbij werd niet alleen gekeken hoe ver de auto’s kwamen, maar ook hoe snel ze konden bijladen tijdens een korte laadpauze van 20 minuten. Tevens stond de verwarming ingesteld alsof er een passagier naast de bestuurder zat, om realistische omstandigheden te creëren.

WLTP-cijfers versus werkelijkheid

Alle veertien testauto’s hebben volgens hun WLTP-cijfers een actieradius van minstens 500 kilometer, maar in de winter over de snelweg denderen is een ander verhaal. De meeste kwamen niet verder dan 350 à 400 kilometer, en moesten onderweg twee keer twintig minuten aan de snellader hangen. Alleen de Audi A6 Avant e-tron en de Smart #5 bereikten Berlijn met één laadstop.

Dorstige EV’s

Vooral de Chinese BYD Sealion 7 maakte een pijnlijke indruk: hij verbruikte in de winter bijna twee keer zoveel stroom als het getal in de folder doet vermoeden. Met 35,3 kWh per 100 kilometer (!) kwam hij slechts 293 kilometer ver. De zware SUV lijdt onder zijn gewicht en hoge luchtweerstand, waardoor-ie ondanks zijn grote accu toch snel leegraakt.

De winnaars

Aan de kop van het klassement staat de Audi A6 Avant e-tron Performance. Die kwam 441 kilometer ver bij vrieskou en laadde in 20 minuten genoeg stroom bij voor nog eens 300 kilometer. De Tesla Model Y was het efficiëntst (22,2 kWh/100 km) en haalde 406 kilometer, maar laadde iets trager dan de Audi. Ook de Volkswagen ID.7 Tourer deed het uitstekend met 360 kilometer actieradius en ruim 200 kilometer aan bijgeladen rijbereik.

BYD verbruikt 60% méér energie dan Tesla

De test maakt duidelijk dat lage temperaturen, hoge snelheden en hoge carrosserieën dodelijk zijn voor het rijbereik van elektrische auto’s. Toch lopen de verbruiken flink uiteen: de dorstige BYD vraagt bijna zestig procent meer stroom dan de zuinige Tesla Model Y voor dezelfde afstand. De conclusie van ADAC is helder: zelfs in de winter zijn elektrische auto’s prima reisgenoten – mits je kiest voor het juiste model.

Deel artikel

Actueel aanbod

Alle artikelen

Alles bekijken
tesla-model-s-plaid2-b42fae-42033c-3

Tesla is uitgekeken op auto’s en haalt botte bijl door zijn modellenaanbod

Het doek valt voor de Tesla Model S en Tesla Model X. De Amerikaanse fabrikant stopt binnenkort met de productie van zijn langstlopende modellen – om in dezelfde fabriek robots te gaan bouwen.

Lees meer
Tesla is uitgekeken op auto’s en haalt botte bijl door zijn modellenaanbod
test-lamborghini-urus-bmw-xm-3-3e76ca-66e188-bbcc2a

BMW kan V8-motoren blijven leveren, mits iedereen 41 pk inlevert

Bij sportwagens geldt meestal: elke update betekent meer vermogen. Maar bij BMW doen ze het nu eens andersom. De V8 in de M5 wordt juist iets minder krachtig – en dat hebben we te danken aan de Europese Unie.

Lees meer
BMW kan V8-motoren blijven leveren, mits iedereen 41 pk inlevert
p90615615-highres-the-new-bmw-ix3-50-x-d56256-ba92fd-3-e453c8-4e4a1e

Deze EV van 70 mille verkoopt zo goed, dat zelfs BMW stomverbaasd is

De BMW iX3 staat nog niet in de showrooms, maar de belangstelling is nu al groot. Vooral in Duitsland en andere Europese landen loopt het aantal bestellingen flink op, en dat terwijl de meeste kopers de auto nog niet eens hebben gezien, laat staan gereden.

Lees meer
Deze EV van 70 mille verkoopt zo goed, dat zelfs BMW stomverbaasd is