Wegenbelasting wordt helemaal anders: koop een kleine hoge auto

De eerste april is al even geleden, daarom nemen we het bericht van De Telegraaf over de regeringsplannen met de wegenbelasting - officieel motorruituigenbelasting (mrb) geheten - uiterst serieus.
Eerder werd al bekend dat het kabinet de korting op de wegenbelasting voor EV's volgend jaar minder sterk wil terugschroeven dan gepland. Die gaat niet van 75 naar 25, maar 30 procent. Dan nog blijven elektrische auto's, vanwege het zware accupakket, in het nadeel ten opzichte van even grote auto's met benzinemotor.
Andere rekenmethode om CO2-doelen te halen
Dat stimuleert consumenten natuurlijk niet om elektrisch te gaan rijden. Terwijl het Nederlandse wagenpark wel in een hoger tempo geëlektrificeerd moet worden, wil Nederland de gestelde CO2-doelen halen. En dus heeft iemand in het kabinet het briljante plan bedacht om niet het gewicht, maar de oppervlakte van auto's als norm te nemen.
Hyundai Inster goedkoper in mrb dan Toyota Aygo X
Eerst even een opfriscursus van de basisschool: de oppervlakte berken je door de lengte met de breedte te vermenigvuldigen. Een paar voorbeelden: bij een Hyundai Inster is de oppervlakte afgerond 3,825 x 1,61 m = 6,16 vierkante meter. De oppervlakte van een Toyota Aygo X bedraagt 3,70 x 1,74 m = 6,44 vierkante meter. Dat zou dus betekenen dat een elektrische Inster (42 kWh-accu) van 1288 kilo goedkoper in de wegenbelasting wordt dan een 915 kilo wegende Aygo X op benzine.
Volkswagen Passat duurder in wegenbelasting dan ID.4
Een ander voorbeeld. De hoge, 1887 kg wegende Volkswagen ID.4 (52 kWh) heeft een kleinere oppervlakte (8,49 m2) dan een Volkswagen Passat 1.5 eTSI (1572 kg, 9,09 m2). Grote kans dus dat de 1,63 hoge elektrische SUV goedkoper in de wegenbelasting wordt dan de 1,50 meter hoge stationwagon.
Koop een kleine, hoge auto!
De vraag is of het niet reëler is om in plaats van de oppervlakte, het volume als uitgangspunt te nemen. Want nu worden iets langere, maar lage en dus vaak efficiëntere auto's benadeeld ten opzichte van hoge (en zware) SUV's. Of ze nu wel of niet elektrisch zijn. Nu lijkt het erop dat je spekkoper wordt met een auto die kort, maar hoog is. De biedt zo veel mogelijk ruimte tegen een zo laag mogelijke wegenbelasting. Allemaal aan de Daihatsu Move dan maar...
Los van de oppervlakte, zal het kabinet ook wel vasthouden aan de toeslagen voor diesel en lpg, dus op dat vlak verwachten we geen al te grote ingrepen. Wie een mooie, slanke stationwagon met zuinige dieselmotor rijdt, blijft dus waarschijnlijk gewoon de sjaak... En nu maar hopen dat je met een 40 jaar oude klassieker (t/m 1987) wel wegenbelastingvrij mag blijven rijden... Het laatste woord is er vast nog lang niet over gezegd. Wordt vervolgd.
Actueel aanbod

Mazda 21.3 BIFUEL Cool
€ 1.745- 02/2013
- 252.447 km
- LPG
- - (l/100 km)
Nieuw
Toyota Aygo1.0 VVT-i Comfort Airco Elektrische ramen
€ 2.999- 06/2013
- 166.609 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Volkswagen Golf GTE1.4 TSI Open Pano-Dak!/ Trekhaak/ Automaat/ Standk
€ 7.995- 08/2015
- 234.332 km
- Elektro/Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Kia Rio1.4 X-pect - Airco – NAP – Afneembare Trekhaak – E
€ 1.999- 06/2008
- 206.719 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
MINI One3-Deurs 1.4 Pepper
€ 1.445- 02/2010
- 227.368 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Ford Fiesta1.25 Limited AIRCO | TOPSTAAT
€ 4.499- 11/2010
- 61.501 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Volkswagen Golf1.2 TSI Business R Pano|Stoelverwarming|Carplay
€ 8.995- 12/2014
- 159.162 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Volkswagen Polo1.0 TSI Highline
€ 8.4501- 07/2019
- 196.187 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Volkswagen Polo1.0 BlueMotion
€ 5.990- 06/2016
- 186.214 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Audi A1Sportback 1.2 TFSI S-Line Cruise Airco Navi Lmv Na
€ 6.990- 11/2014
- 196.409 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Ford Fiesta1.25 Titanium
€ 2.750- 04/2010
- 194.123 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
SEAT Ibiza1.4 TSI Style | NW APK |3/6 OF 12MND GARANTIE | AI
€ 3.550- 02/2015
- 235.573 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Volkswagen Golf1.6 TDI Highline
€ 6.950- 09/2015
- 198.926 km
- Diesel
- - (l/100 km)
Nieuw
Volkswagen Polo1.4 TDI 115PK Business E.D. | DB riem vervangen |
€ 4.950- 06/2015
- 263.559 km
- Diesel
- - (l/100 km)

Audi A5Sportback 1.8 TFSI|Clima|Navi|18-inch all seasons|
€ 9.950- 04/2016
- 174.330 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Volkswagen up!Up 1.0 move BlueMotion 5 Deurs - Airco, Navi
€ 2.845- 02/2014
- 291.954 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
Toyota Aygo1.0-12V Access | Carplay!!| Nieuwe APK | Airco |
€ 2.695- 11/2009
- 163.999 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Toyota Yaris1.3 VVT-i Sol AUTOMAAT Airco NAP APK
€ 4.250- 06/2003
- 137.014 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Nieuw
BMW 1181-serie 118i Business Nette Wagen
€ 4.499- 08/2011
- 239.335 km
- Benzine
- - (l/100 km)

Alfa Romeo 1471.6 T.Spark Progression/AIRCO/CRUISE/LEDER/PARKEER
€ 1.999- 11/2006
- 173.176 km
- Benzine
- - (l/100 km)
Alle artikelen
Alles bekijken
Britten zwichten massaal voor Chinese auto's, regering wil ingrijpen
Nergens in Europa rukken Chinese automerken zo snel op als in Groot-Brittannië. Maar die opmars kan weleens vertraagd worden, want in Londen liggen plannen klaar die Chinese auto's flink duurder maken.

Op deze spotgoedkope concurrent van VW ID. Polo bespaar je duizenden euro's
Terwijl Volkswagen al na een paar dagen de prijs van de ID. Polo verhoogde, komt Leapmotor doodleuk met een spotgoedkope concurrent, de B03.

Kantelpunt: BMW i3 heeft groter bereik dan 3 Serie op benzine
De elektrische BMW i3 heeft een giga actieradius van 912 kilometer. Het zal toch niet zo zijn dat-ie daarmee het bereik van de nieuwe BMW 3 Serie op benzine overtreft?