Dat het niet goed gaat met waterstof in combinatie met bedrijfswagens wordt hiermee pijnlijk duidelijk. Al eerder sloot waterstofdochter van Renault, Hyvia, de deuren. En nu is het de beurt aan Symbio, de joint venture op het gebied van waterstof van Stellantis, bandenfabrikant Michelin en autoleverancier Forvia.
Hiermee hangt de toekomst van de bestelbus op waterstof aan een zijden draadje. Terwijl eerder heel anders gedacht werd over de toekomst van bedrijfswagens op waterstof, zie het bericht hieronder.
Gebrekkige infrastructuur
Stellantis geeft de schuld aan de gebrekkige infrastructuur, hoge investeringskosten en het uitblijven van voldoende stimuleringsmaatregelen voor ondernemers die de gok willen wagen. Het verwacht hierdoor voor het einde van dit decennium geen realistische vooruitzichten op een grootschalige marktintroductie.
Een bestelwagen op waterstof blijft een niche, zegt Stellantis, zonder economisch houdbare vooruitzichten op de middellange termijn. Met andere woorden: er valt geen goede boterham aan te verdienen. De fabrikant gaat zich alleen richten op elektrische en hybride personen- en bedrijfswagens.
Natuurlijke waterstof mogelijke gamechanger
De beslissing van Stellantis komt op een moment dat de waterstofsector juist tekenen van hoop vertoont. Nieuwe technologieën maken het goedkoper om waterstof te produceren. En recent werd in onder meer Frankrijk natuurlijke waterstof in de grond ontdekt — een mogelijke gamechanger.
Schaduw over toekomst waterstof
Tegelijkertijd gaan miljarden aan investeringen naar de ontwikkeling van waterstoftoepassingen in de transport- en industriesector. De val van Hyvia en het besluit van Stellantis werpen nu een schaduw over de toekomst van waterstof in Europa. Waterstof lijkt voorlopig zijn plaats op de achterbank te moeten innemen.